کرونا ویروس (COVID-19) از درمان تا پیشگیری

همه گیر COVID ‑ 19 ، همچنین به عنوان همه گیری ویروس کرونا شناخته می شود ، یک بیماری همه گیر جهانی

 بیماری ویروس کرونا در سال   (COVID ‑ 19) 2019 یا سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس 2 (SARS ‑ CoV ‑ 2).  این شیوع برای اولین بار در دسامبر 2019 در ووهان ، چین شناسایی شد. سازمان بهداشت جهانی شیوع این بیماری را وضعیت اضطراری بهداشت عمومی در 30 ژانویه 2020 و بیماری همه گیر در 11 مارس اعلام کرداز 30 اوت سال 2020 ، بیش از 24.9 میلیون مورد  COVID ‑ 19 در بیش از 188 کشور و سرزمینها گزارش شده است که منجر به فوت بیش از 842،000 نفر شده است. بیش از 16.4 میلیون نفر بهبود یافته اند.

کرونا ویروس

 

ویروس در وهله اول از طریق ترشحات بینی و دهان از جمله قطرات کوچک تولید شده در اثر سرفه ، عطسه و گفتگو پخش می شود. قطرات معمولاً در فواصل طولانی از طریق هوا عبور نمی کنند.

با این حال ، کسانی که در نزدیکی ایستاده اند ممکن است این قطرات را استنشاق کرده و آلوده شوند

افراد همچنین ممکن است با لمس یک سطح آلوده و سپس لمس صورت خود ، آلوده شوند. انتقال همچنین ممکن است از طریق قطرات کوچکتر باشد که قادر به ماندن در هوا برای مدت طولانی تر در فضاهای محصور هستند

این در طی سه روز اول پس از شروع علائم بیشتر مسری است ، اگرچه گسترش آن قبل از بروز علائم از افرادی که علائمی نشان نمی دهند بیشتر  امکان پذیر است.
علائم رایج شامل تب ، سرفه ، خستگی ، تنگی نفس و از دست دادن حس بویایی میباشد.

عوارض ممکن است شامل ذات الریه و سندرم دیسترس تنفسی حاد باشد.

مدت زمان قرار گرفتن در معرض شروع علائم به طور معمول حدود پنج روز است اما ممکن است بین دو تا چهارده روز باشد.

هیچ داروی ضد ویروسی مشخص شناخته شده ای وجود ندارد ،

اقدامات پیشگیرانه توصیه شده شامل شستن دست ، پوشاندن دهان هنگام سرفه ، حفظ فاصله از افراد دیگر ، استفاده از ماسک صورت در محیط های عمومی ، ضد عفونی سطوح ، افزایش تهویه و فیلتراسیون هوا در داخل خانه و نظارت و قرنطینه  برای افرادی که مشکوک به آلودگی هستند .

بسیاری از مکانها نیز برای افزایش ظرفیت آزمایش و ردیابی تماس افراد آلوده در حال کار هستند.

بیماری همه گیر باعث ایجاد اختلالات اجتماعی و اقتصادی جهانی شده است ،  از جمله بزرگترین رکود جهانی از زمان رکود بزرگ.

بیش از 100 میلیون نفر در فقر شدید سقوط کرده اند  و قحطی جهانی 265 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است.

این امر منجر به به تعویق انداختن یا لغو رویدادهای ورزشی ، مذهبی ، سیاسی و فرهنگی شده است  ، کمبود عرضه گسترده که با خرید وحشت تشدید می شود و انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای را کاهش می دهدمدارس ، دانشگاه ها و کالج ها به صورت سراسری یا محلی در 161 کشور بسته شده اند که تقریباً 98.6 درصد از جمعیت دانشجویی جهان را تحت تأثیر قرار داده است.

اما با این همه امید واریهای هم در حال شکل گیری هست در ادمه این مقاله به آخرین کشفیات و درمانهای ممکن کرونا ویروس از مدرن تا سنتی و گیاهی می پردازیم .

درمانهای پزشکی 

بیماری همه گیر Covid-19 یکی از بزرگترین چالشی است که پزشکی مدرن تاکنون با آن روبرو بوده است. پزشکان و دانشمندان در تلاشند تا درمان ها و داروهایی را پیدا کنند که می تواند جان افراد آلوده را نجات دهد و حتی ممکن است در وهله اول از ابتلا به آنها جلوگیری کند.

 

در زیر یک لیست جدید از 21 مورد از درمان های پر بحث ترین برای کرونا ویروس آورده شده است . در حالی که برخی در حال جمع آوری شواهدی برای اثربخشی هستند ، اما بیشتر آنها هنوز در مراحل اولیه تحقیق هستند.

 

هنوز درمانی برای Covid-19 وجود ندارد. و حتی امیدوار کننده ترین درمانها تا امروز فقط به گروههای خاصی از بیماران کمک می کند و منتظر اعتبار سنجی آزمایشات بعدی هستند. FDA تاکنون هیچ درمانی را به طور خاص برای کرونا ویروس مجوز نداده است. اگرچه مجوز استفاده اضطراری را برای برخی از درمانها صادر کرده است ، اما هنوز اثربخشی آنها در برابر Covid-19 در کارآزمایی بالینی تصادفی در مقیاس بزرگ نشان داده نشده است.

 

در این لیست ، از آخرین تحقیقات در مورد کورو ویروس ارائه شده است ، اما تایید کامل پزشکی ندارند . همیشه در مورد درمان های Covid-19 با پزشک خود مشورت کنید.

 

پلاسما درمانی برای مصارف اضطراری تأیید شده.

 اضافه شده اولئاندرین ، ترکیبی است که توسط یک گیاه سمی تولید می شود. 21 آگوست

ایورمکتین ، دارویی که به طور معمول علیه کرمهای انگلی استفاده می شود که به طور فزاینده در آمریکای لاتین تجویز می شود.

اثبات آزمایشی : برخی از درمان ها نتایج امیدوار کننده ای را در سلول ها یا حیوانات نشان می دهند که باید در افراد تأیید شود. برخی دیگر نتایج مطالعات دلخراشی را در انسانها به دست آورده اند که به جای شروع یک آزمایش جدید ، به مجموعه داده های موجود نگاه می کنند. برخی از درمان ها در آزمایش های مختلف نتایج متفاوتی به وجود آورده اند ، و نیاز به مطالعات بیشتر دارند.

مسدود کردن ویروس

آنتی ویروس ها می توانند ویروس هایی مانند HIV و هپاتیت C را از آلوده کردن سلول های ما متوقف کنند.

دانشمندان در حال جستجوی آنتی ویروس هایی هستند که علیه کورنا ویروس جدید کار کنند.

 

Remdesivir

 ساخته شده توسط Gilead Science ، اولین دارویی بود که از FDA مجوز اضطراری برای استفاده در Covid-19 دریافت کرد. با قرار دادن خود در ژنهای جدید ویروسی ، از تکثیر ویروس ها جلوگیری می کند. Remdesivir در ابتدا به عنوان یک ضد ویروسی علیه ابولا و هپاتیت C مورد آزمایش قرار گرفت ، تنها برای ارائه نتایج بدون لیست. اما داده های اولیه آزمایشاتی که از این بهار آغاز شده است حاکی از آن است که این دارو می تواند زمان بهبودی بیماران بستری در Covid-19 را از 15 به 11 روز کاهش دهد . (این مطالعه بهبود را به عنوان “ترخیص از بیمارستان یا بستری در بیمارستان برای مقاصد کنترل عفونت” تعریف کرده است.) این نتایج اولیه هیچ تاثیری بر مرگ و میر نشان نداد ، اگرچه داده های گذشته نگر که در ماه ژوئیه منتشر شد ، حاکی است که این دارو ممکن است میزان مرگ و میر را در بین کسانی کاهش دهد. که بسیار بیمار هستند

 

فاویپیراویر

در ابتدا طراحی شده برای ازبین بردن ویروس  آنفولانزا ، favipiravir  توانایی ویروس در کپی کردن مواد ژنتیکی خود در سلول  را مسدود می کند. یک مطالعه کوچک در ماه مارس نشان داد که این دارو ممکن است به پاکسازی کروناویروس از مجاری هوایی کمک کند ، اما نتایج حاصل از آزمایشات بالینی بزرگتر و با طراحی مناسب هنوز در انتظار است.

 

MK-4482

ضد ویروسی دیگری که در ابتدا برای مقابله با آنفولانزا طراحی شده است ، MK-4482 (که قبلاً با نام EIDD-2801 شناخته می شد) نتایج امیدوار کننده ای در برابر coronavirus جدید در مطالعات در سلول و حیوانات داشته است. Merck که تابستان امسال آزمایشات بالینی را بر روی دارو انجام داده است ، اعلام کرد که یک آزمایش بزرگ فاز سوم را در ماه سپتامبر آغاز خواهد کرد.

 

نوترکیب ACE-2

برای ورود به سلولها ، ابتدا باید coronavirus آنها را باز کند گیرنده ای که با چسبیدن به پروتئین انسانی به نام ACE-2 حاصل می شود. دانشمندان پروتئین های ACE-2 مصنوعی ایجاد کرده اند که ممکن است بتوانند به عنوان طعمه عمل کنند و باعث جدا شدن کرونا ویروس از سلول های آسیب پذیر شوند. پروتئین های نوترکیب ACE-2 نتایج امیدوار کننده ای را در آزمایشات بر روی سلول ها نشان داده اند ، اما هنوز نتیجه  در حیوانات یا انسانها نامشخص  است.

 

ایورمکتین

برای چندین دهه ، ایورمکتین به عنوان یک داروی قوی برای درمان کرم های انگلی استفاده شده است. پزشکان از آن در برابر نابینایی و سایر بیماری ها استفاده می کنند ، در حالی که دامپزشکان برای کرم قلب به سگ ها فرمول متفاوتی می دهند. مطالعات انجام شده بر روی سلول ها نشان می دهد که ivermectin همچنین می تواند ویروس ها را از بین ببرد. اما دانشمندان هنوز در مطالعات حیوانات یا آزمایش های انسانی شواهدی نیافته اند که می تواند بیماری های ویروسی را درمان کند. در نتیجه ، Ivermectin به عنوان ضد ویروسی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 

در ماه آوریل ، محققان استرالیایی گزارش دادند كه این دارو coronaviruses را در كشت سلولی مسدود می كند ، اما آنها از دوزهایی استفاده می كنند كه بسیار زیاد است و ممكن است عوارض جانبی خطرناکی را در افراد به همراه داشته باشد. FDA بلافاصله در برابر مصرف داروهای حیوانات خانگی برای درمان یا جلوگیری از Covid-19. هشدار داد: “این داروهای حیوانی می توانند صدمات جدی در بدن ایجاد کنند.”

 

از آن زمان ، تعدادی کارآزمایی بالینی برای بررسی اینکه آیا دوز ایمنی ایورمکتین می تواند با Covid-19 مبارزه کند ، راه اندازی شده است. به عنوان مثال ، در سنگاپور ، بیمارستان دانشگاه ملی در حال انجام یک کارآزمایی 5000 نفری است تا ببیند آیا می تواند از ابتلا به افراد جلوگیری کند. در حال حاضر ، هیچ مدرک محکمی مبنی بر کارکرد آن وجود ندارد. با این وجود ، ivermectin به طور فزاینده ای در آمریکای لاتین تجویز می شود .

اولاندرین

اولاندرین ترکیبی است که توسط درختچه اولئاندر تولید می شود. این دارو می تواند باعث ضربان قلب نامنظم شود ، و این گیاه را برای مصرف خطرناک کند. اما بسیاری از ترکیبات گیاهی – حتی برخی از مواد کشنده – به اثبات رسیده اند که از نظر پزشکی مفید هستند ، بنابراین محققان اولئاندرین را به عنوان یک درمان بالقوه برای سرطان مورد بررسی قرار داده اند.

موسسه تحقیقات پزشکی عفونی ارتش آمریكا در ماه مه اولوندرین را بر روی سلولهای آلوده به کرونا ویروس آزمایش كرد اما آزمایشات نتیجه ای نداشت. محققان Phoenix Biotechnology ، یک شرکت مستقر در سان آنتونیو ، و دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس در گالستون سپس مطالعه ای را منتشر کردند که نشان می دهد در روند بهبود  سلول های کلیوی میمون آلوده به کرونا ویروس موثر است. این مطالعه هنوز در یک ژورنال علمی منتشر نشده است.

 اما بیشتر ترکیباتی که ویروس ها را در کشت سلولی از بین می برند ، در آزمایش های بعدی در حیوانات یا انسان ها ناکام ماندند. علاوه بر این ، متخصصان با توجه به سمی بودن گیاه ، در مورد ایمنی اولئدرین به عنوان درمانی برای تاخیر ویروس نگران هستند. Phoenix Biotechnology در نظر دارد فروش اولاندرین را به عنوان یک مکمل بدون نسخه در نظر بگیرد. مصرف کنندگان باید توجه داشته باشند که هیچ مدرکی مبنی بر ایمن بودن یا مؤثر بودن آن در برابر coronavirus در افراد وجود ندارد.

لوپیناویر و ریتوناویر

بیست سال پیش ،  FDA این ترکیب از داروها را برای درمان HIV تصویب کرد. اخیراً محققان آنها را بر روی گیرنده  ویروس جدید آزمایش کردند و دریافتند که از تکثیر ویروس جلوگیری میکند . اما آزمایشات بالینی در بیماران نا امید کننده بود. در اوایل ماه ژوئیه ، سازمان بهداشت جهانی تحقیقات را در مورد بیماران بستری در بیمارستان Covid-19 به حالت تعلیق درآورد . آنها مطالعاتی را رد نکردند که ببینند آیا این داروها می تواند به بیمارانی که به اندازه کافی بیمار نیستند  یا در بیمارستان بستری شودن و یا از ابتلا به افرادی که در معرض coronavirus جدید قرار دارند  ،جلوگیری کند. این دارو همچنان می تواند در درمان های ترکیبی خاصی نقش داشته باشد .

هیدروکسی کلروکین و کلروکین

شیمیدانان آلمانی کلروکین را در دهه 1930 به عنوان دارویی علیه مالاریا سنتز کردند. نسخه کمتر سمی به نام هیدروکسی کلروکین ، در سال 1946 اختراع شد و بعداً برای سایر بیماری ها مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید تأیید شد. محققان در شروع بیماری همه گیر Covid-19 دریافتند که هر دو دارو می توانند از تاکثیر coronavirus در سلول ها جلوگیری کنند.

چند مطالعه کوچک در مورد بیماران امیدوارکننده است که هیدروکسی کلروکین بتواند Covid-19 را درمان کند. سازمان بهداشت جهانی در ماه مارس یک کارآزمایی بالینی تصادفی را آغاز کرد تا ببیند که آیا در واقع کاملاً ایمن و مؤثر برای Covid-19 است ، همانند Novartis و تعدادی از دانشگاه ها. در همین حال ، رئیس جمهور ترامپ بارها و بارها هیدروکسی کلروکلین را در کنفرانس های مطبوعاتی تبلیغ کرد و از آن به عنوان “تغییر بازی” استفاده کرد ، و حتی خودش را نیز در نظر گرفت . FDA به طور موقت مجوز اضطراری هیدروکسی کلروکین را برای استفاده در بیماران Covid-19 اعطا کرد – که بعداً یک منتشر کننده  ادعا کرد این نتیجه فشار سیاسی است. در پی تبلیغات جدید این دارو ، تقاضا افزایش پیدا کرد و در نتیجه افرادی که به هیدروکسی کلروکین متکی هستند به عنوان یک درمان برای سایر بیماری ها دچار کمبود شدند.

 اما مطالعات دقیق تر نا امید کننده بود. یک مطالعه روی میمون ها نشان داد که هیدروکسی کلروکین مانع آلوده شدن حیوانات نشده و به محض بیماری ویروس را پاک نمی کند. کارآزمایی بالینی تصادفی شده نشان داد که هیدروکسی کلروکین  به  افراد  از ابتلا به کرونا ویروس  و درمان آنها کمکی نمیکند . یک کارآزمایی بالینی دیگر نشان داد که دادن هیدروکسی کلروکین به افراد درست پس از تشخیص Covid-19 شدت بیماری آنها را کاهش نمی دهد.

 (یک مطالعه در مقیاس وسیع انجام شد ،و مشخص شد که این دارو  مضر است)

و هشدار دادند که این  دارو برای استفاده در Covid-19 می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی جدی در قلب و سایر ارگان ها شود.

 سازمان بهداشت جهانی ، موسسه ملی بهداشت، درمان و نوارتیس از آن زمان آزمایش بررسی هیدروکسی کلروکین در درمان  Covid-19را متوقف  و FDA لغو آن را تایید کرد.

در ماه ژوئیه ، محققان در بیمارستان هنری فورد در دیترویت یک مطالعه منتشر کردند که نشان می دهد هیدروکسی کلروکین با کاهش مرگ و میر در بیماران Covid-19 همراه است. پرزیدنت ترامپ از مطالعه در توییتر ستایش کرد ، اما کارشناسان درباره آن شک و تردید داشتند  این مطالعه یک کارآزمایی کنترل نشده بود که در آن برخی از افراد به جای هیدروکسی کلروکین ، دارونما مصرف کردند. نتایج این مطالعه ممکن است به دلیل دارویی نباشد که ویروس را بکشد. درعوض ، پزشكان ممكن است این دارو را به افرادی كه كمتر بیمار بودند ، داده باشند و به همین ترتیب احتمالاً به هر حال بهبود می یافتند حتی بدون دارو.

 با وجود نتایج منفی ، تعدادی از آزمایشات هیدروکسی کلروکین همچنان ادامه دارد ، اگرچه بیشتر آنها کوچک هستند ، آزمایش چند ده یا چند صد بیمار. تجزیه و تحلیل اخیر توسط STAT و Applied XL ، بیش از 180 کارآزمایی بالینی در حال آزمایش هیدروکسی کلروکین یا کلروکین را برای معالجه یا جلوگیری از Covid-19 یافت. اگرچه واضح است كه داروها فاقد اثر هستند ، اما از لحاظ تئوريك ممكن است در تركيب با ساير روش هاي درماني و يا در مراحل اوليه بيماري  و همراهی با آنها تاثیری داشته باشد. فقط کارآزمایی های خوب طراحی شده می توانند مشخص کنند که آیا این دارو موثر است یا نه.

تقلید از سیستم ایمنی

بیشتر افرادی که به Covid-19 آلوده میشوند  با پاسخ ایمنی قوی با ویروس مبارزه می کنند.

غلظت پلاسما

یک قرن پیش ، پزشکان پلاسما را از خون بیماران مبتلا به آنفولانزای بهبود یافته فیلتر کردند.

 به اصطلاح پلاسما درمانی و سرشار از آنتی بادی ، که به بیماران مبتلا به آنفولانزا کمک کرده تا با بیماری خود مبارزه کنند.

اکنون محققان در تلاشند تا این استراتژی را در مورد Covid-19 بکار گیرند. ده ها هزار بیمار در ایالات متحده از طریق برنامه ای که توسط کلینیک مایو و دولت فدرال شروع شده است ، پلاسما دریافت کرده اند.

 دولت ترامپ علیرغم فقدان مدارکی که هنوز در مورد اثبات آن وجود دارد ، پلاسما درمانی را ستوده است.

موج اول کارآزمایی پلاسمائی کوچک بوده و نتایج با هم مخلوط شده است.

 کارآزمایی بالینی وسیعی در حال انجام است ، اما آنها برای ثبت نام شرکت کنندگان تلاش کافی کرده اند ، که البته  برخی از آنها نگران هستند که به جای خود درمان ، دارونما دریافت کنند.

 

کارشناسان می گویند تکمیل این آزمایشات برای تعیین اینکه آیا پلاسما بی خطر و مؤثر است یا نه ، ضروری است. این روش درمانی تا زمانی که روشهای درمانی قدرتمندتری در دسترس واقع شود ، می تواند یک اقدام کمک کننده باشد.

آنتی بادی های مونوکلونال

پلاسما افرادی که از Covid-19 بهبود می یابند حاوی ترکیبی از آنتی بادی های مختلف است.

برخی از مولکولها می توانند به کورنا ویروس حمله کنند ، اما بسیاری از آنها به پاتوژن های دیگر هدایت می شوند. محققان برای یافتن قوی ترین آنتی بادی در برابر Covid-19 ، از طریق این روش  بسیج شده اند. آنها سپس نسخه های مصنوعی از این مولکول ها تولید کرده اند که به آنتی بادی های مونوکلونال معروف هستند. محققان تحقیق در مورد آنها را به عنوان درمانی برای Covid-19 ، بصورت جداگانه یا مکمل  شروع کرده اند.

 

آنتی بادی های مونوکلونال برای اولین بار در دهه 1970 به عنوان درمانی ساخته شدند و از آن زمان FDA برای 79 بیماری ، از سرطان گرفته تا ایدز ، آنها را تأیید کرده است .

اینترفرون

اینترفرون ها مولکولهایی هستند که سلولهای ما به طور طبیعی در پاسخ به ویروس ها تولید می کند. آنها تأثیرات عمیقی بر سیستم ایمنی بدن دارند و باعث حمله آن به مهاجمان می شود و ضمن جلوگیری از آسیب رساندن به بافت های بدن ، آن را مجدداً مورد استفاده قرار می دهد. تزریق اینترفرونهای مصنوعی اکنون یک روش استاندارد برای تعدادی از اختلالات ایمنی است. ربیف ، برای مثال، برای مولتیپل اسکلروزیس تجویز می شوند.

 

به عنوان بخشی از استراتژی خود برای حمله به بدن ما ، به نظر می رسد که coronavirus اینترفرون را کاهش می دهد . این یافته محققان را ترغیب کرده است که ببینند افزایش اینترفرون ممکن است به افراد در آلوده به Covid-19 ، به ویژه در اوایل عفونت کمک کند. مطالعات اولیه ، از جمله آزمایش در سلول ها و موش ها،محققان نتایج دلگرم کننده ای را که منجر به کارآزمایی بالینی شده است ، به دست آورده اند.

 

یک مطالعه در چین نشان داد که این مولکول ها می توانند از ابتلا افراد سالم جلوگیری کنند .

 در تاریخ 20 ژوئیه ، شرکت داروسازی انگلیس Synairgen اعلام کرد که یک فرم استنشاق شده از اینترفرون به نام SNG001 در یک کارآزمایی بالینی کوچک ، خطر ابتلا به شدید Covid-19 را در بیماران آلوده کاهش داده است.

 اطلاعات کامل هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته و یا در یک ژورنال علمی منتشر نشده است. در 6 اوت، موسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی راه اندازی فاز 3 آزمایش در ترکیبی از ربیف و   remdesivir ، خبر داد .

آتش زدن دوستانه

شدیدترین علائم Covid-19 نتیجه عملکرد بیش از حد سیستم ایمنی بدن به ویروس است. دانشمندان در حال آزمایش داروهایی هستند که از این امر جلوگیری کند.

دگزامتازون

این استروئید ارزان و به طور گسترده در دسترس بسیاری از مردم قرار دارد.

 پاسخ های ایمنی را کاهش میدهد. پزشکان مدتها است که از آن برای درمان آلرژی ، آسم و التهاب استفاده می کنند. در ماه ژوئن ، اولین دارویی بود که میزان مرگ و میر Covid-19 را کاهش داد . در این مطالعه بیش از 6000 نفر ، که در ماه ژوئیه در مجله پزشکی نیو انگلستان منتشر شد ، مشخص شد که دگزامتازون منجر به کاهش مرگ و میر یک پنجم در بیماران وابسته اکسیژن می شود. ممکن است احتمال کمتریدارد که به بیمارانی که در مرحله اولیه عفونت Covid-19 قرار دارند ، کمک کند – و حتی ممکن است آسیب برساند. وزارت  بهداشت در دستورالعمل های درمانی Covid-19 توصیه می کند فقط از دگزامتازون در بیماران مبتلا به که در زیر ونتیلاتور هستند یا اکسیژن اضافی دریافت می کنند استفاده می شود.

مهار کننده های سیتوکین

بدن برای مقابله با بیماری ها ، مولکول های سیگنالی به نام سیتوکین ها تولید می کند. اما با تولید بیش از حد ، سایتوکاین ها می توانند سیستم ایمنی بدن را به شدت تحت تأثیر عفونت قرار دهند ، در فرایندی که بعضا طوفان سایتوکاین نامیده می شود. محققان تعدادی از داروها را برای متوقف کردن طوفان های سیتوکین ،، ایجاد کرده اند و آنها در برابر آرتریت و سایر اختلالات التهابی استفاده میکنند.

 برخی تأمین کننده مولکول هایی هستند که تولید سیتوکین ها را آغاز می کنند. برخی دیگر گیرنده های سلولهای ایمنی را که به طور طبیعی سیتوکینها به آن متصل می شوند ، مسدود می کنند.. بسته به نحوه تهیه داروها ، آنها می توانند یک سیتوکین را به طور همزمان مسدود کنند .

 

در برابر کروناویروس ، بسیاری از این داروها کمک ناچیزی را ارائه داده اند

. شرکتهای دارویی Regeneron و Roche داروهای اخیراً اعلام کردند که دو داروی بنام sarilumab و tocilizumab که هر دو سیتوکین IL-6 را هدف قرار می دهند ، به نظر نمی رسد که در آزمایش های بالینی فاز 3 به نفع بیماران باشند. بسیاری از آزمایشات دیگر در حال انجام است که چندین مورد از این ماده بازدارنده های سایتوکاین را با سایر درمانها ترکیب می کنند.

 

سیستم های تصفیه خون

FDA در تلاش برای خنک کردن طوفان های سایتوکاین ، مجوز استفاده اضطراری را به چندین دستگاه که سیتوکین ها را از خون فیلتر می کنند ، اعطا کرده است . طبق گفته ها یك دستگاه با نام Cytosorb می تواند طی مدت 24 ساعت كل خون خون بیمار را حدود 70 بار تطهیر كند. یک مطالعه کوچک در ماه مارس نشان داد که سیتوزورب به ده ها بیمار مبتلا به Covid-19 به شدت بیمار در اروپا و چین کمک کرده است ، اما این کارآزمایی بالینی تصادفی نبود که بتواند نتیجه نهایی را اثبات کند. تعدادی از مطالعات در مورد سیستم های تصفیه خون در حال انجام است ، اما کارشناسان هشدار می دهند که این دستگاه ها خطرات زیادی را به همراه دارند. به عنوان مثال ، چنین فیلترهایی می توانند اجزای مفید خون ، مانند ویتامین ها یا داروها را از بین ببرند .

سلولهای بنیادی

انواع خاصی از سلولهای بنیادی می توانند مولکولهای ضد التهابی را ترشح کنند. با گذشت سالها ، محققان سعی کرده اند از آنها به عنوان درمانی برای طوفان های سایتوکاین استفاده کنند و اکنون ده ها کارآزمایی بالینی در حال انجام است تا ببیند آیا می توانند به بیماران مبتلا به Covid-19 کمک کنند. اما این درمان های سلول های بنیادی در گذشته به خوبی انجام نشده است ، و هنوز مشخص نیست که آیا آنها در مقابل coronavirus کار می کنند.

 

ضد انعقادها

coronavirus می تواند به سلولهای موجود در رگهای خونی حمله کند و منجر به لخته شدن ریز شود که می تواند باعث سکته مغزی و سایر آسیبهای جدی شود. ضد انعقادها معمولاً برای سایر شرایط از جمله بیماری های قلبی برای کند شدن تشکیل لخته ها مورد استفاده قرار می گیرند و پزشکان بعضی اوقات آنها را بر روی بیماران مبتلا به Covid-19 که لخته دارند استفاده می کنند. اکنون بسیاری از کارآزمایی های بالینی که این رابطه را بر هم می زنند در حال انجام است برخی از این آزمایشات در حال بررسی این موضوع هستند که آیا دادن ضد انعقاد خون قبل از هرگونه علامت لخته شدن مفید است.

 

هشدار: این کار را نکنید نوشیدن یا تزریق مواد سفیدکننده و ضد عفونی کننده

ضد عفونی کننده ها می توانند به کندی در گسترش coronavirus کمک کنند ، اما فقط در صورت استفاده صحیح. CDC دستورالعمل هایی را برای تمیز کردن خانه و دستان شما ارائه می دهد . شستن با صابون بهترین راه برای تمیز نگه داشتن دست هاست ، اما ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل اگر در نزدیکی سینک نباشید ، این کار را انجام می دهند .

 

استفاده از محصولات مناسب فقط مهم است. به عنوان مثال هرگز سفیدکننده و آمونیاک را برای ضد عفونی کردن سطوح مخلوط نکنید ، زیرا می تواند گاز سمی را آزاد کند. در مورد ضد عفونی کننده های دستی ، حتما از مارک هایی با بیش از 60٪ اتانول یا 70٪ ایزوپروپانول استفاده کنید. FDA هشدار داده است كه بعضی از ضد عفونی كنندگان حاوی الكل چوب یا متانول هستند كه می تواند خطرناك باشد.

 

نور فرابنفش

محققان از نور ماوراء بنفش برای استریل کردن سطوح ، از جمله کشتن ویروس ها ، در آزمایشگاه استفاده کرده اند. اما نور ماوراء بنفش قادر به پاک کردن ویروس از بدن افراد بیمار نیست. این نوع اشعه همچنین می تواند به پوست آسیب برساند. بیشتر سرطان های پوست نتیجه ای از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به طور طبیعی در نور خورشید است 

 خلاصه اینکه 

این داستان ادامه دارد 

همچنین در مورد شیرین بیان و اثرات ضد ویروسی آن بخوانید 

 

منابع :

References :

سازمان جهانی بهداشت

nytimes

وزارت بهداشت

 

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات