رازیانه خواص معجزه آسا ، درمانی و دارویی این گیاه


گلهای رازیانه

گیاه رازیانه زیبا ، طعم آور و آسان برای کاشت است ، هزاران سال رازیانه  گیاهی با ارزش بوده است. بومی  مدیترانه جنوبی ، این گیاه در حال حاضر به عنوان یک سالانه چندساله ، دوسالانه یا کوتاه مدت چند ساله در باغات در سراسر جهان پرورش می یابد. رازیانه به عنوان علفهای هرز در استرالیا و آمریکای غربی قلمداد می شود ، اما اگر مقداری از گل های زرد را برای خشک کردن در گرده برداشت کنید و سپس دانه های رسیده را جمع کنید ،دیگر این گیاه معجزه آسا ، هرگز فرصتی برای تبدیل شدن به یک گیاه هرزه را نخواهد داشت.

تمام قسمتهای رازیانه از برگهای منقوش آن تا دانه های گلدان آن خوراکی است. اکثر باغداران رازیانه ، پیازش را پرورش می دهند ، که به دلیل داشتن ساقه های شفاف ، کرفس مانند است   برگ های رازیانه  به همان اندازه دانه خوشمزه خود گیاه است 

  گل آن  را در باغ های کوچک  میتوان به راحتی کاشت . 


 

 نحوه برداشت گرده رازیانه

گرده رازیانه از قبل از سال 2011  یکی از ادویه های مرسوم در بین سرآشپزها بوده است ، گرچه آشپزهای ایتالیایی صدها سال از آن به عنوان ادویه خشک استفاده کرده اند. با داشتن طعم پیچیده مرکبات و شیرین بیان ، این گیاه  به صورت غلیظ استفاده میشد ، گرده رازیانه شامل گرده و گلبرگهای خشک شده ای است که هنگام خشک شدن از شکوفه های آن استفاده می کنند. برای برداشت گرده ، چند سر شکوفه را درون یک کیسه کاغذ تمیز بریزید و حداقل برای یک هفته در یک مکان گرم و خشک قرار دهید. لرزش خوبی به کیسه بدهید و گرده و گلبرگهایی را که در قسمت زیر کیسه جمع شده اند را  جمع کنید و در که در یک ظرف بدون هوادهی در یک مکان خشک و خنک نگهداری می شود ، گرده رازیانه را میشود برای چند ماه ذخیره کرد.

شما می خواهید برخی گلها را پشت سر بگذارید تا بذرهایی برای پخت و پز تولید شود و گلها شهد بسیاری از حشرات مفید را فراهم می کنند. در یک مطالعه 7 ساله در کریمه ، هشت گونه از زنبورهای مفید جمع آوری شهد از رازیانه مشاهده شد. پروانه های کوهی هم  از رازیانه تغذیه میکنند و این گیاه میزبان ارجح برای لارو پروانه های بلبل سیاه است که معمولاً به عنوان کرم جعفری شناخته می شود.

خواص درمانی و سلامتی  رازیانه

بیشتر تحقیقات انجام شده در مورد تأثیر خواص سلامتی رازیانه با دانه آن انجام شده است ، که سرشار از آنتی اکسیدان ها و دارای اثرات ضد التهابی است. از دیرباز از تخم این گیاه برای کاهش گاز روده استفاده شده است ، به همین دلیل بسیاری از آشپزها هنگام پختن مارچوبه ، کلم ، لوبیا و سایر غذاهای تولید گاز ، چند دانه رازیانه به آب پخت و پز اضافه می کنند. هنگامی که به عنوان یک مکمل غذایی مصرف شود ، کپسول های رازیانه می تواند علائم شایع یائسگی را کاهش دهد.

شما ممکن است برای کاهش وزن این گیاه را امتحان کنید. ویلیام كولز ، گیاه شناس انگلیسی ، در سال 1650 نوشت كه استفاده از رازیانه را در “نوشیدنی ها و آبگوشت ها برای افرادی كه چاق شده اند ، توصیف می شود تا وزن اضافه خود را كاهش داده و باعث رشد و نشاط بیشتر شوند.” خوب ، او ممکن است حق داشته باشد. در یک مطالعه اخیر کره ای ، زنان دارای اضافه وزن اظهار داشتند که  بعد از نوشیدن چای رازیانه قبل از یک وعده غذایی بزرگ ، کمتر می خورند. برای این که خودتان آن را امتحان کنید ، از برگ آن، دانه یا هر دو استفاده کنید .

حداکثر میزان مصرف رازیانه در روز پنج گرم میباشد .

منفجر شدن افسانه های رازیانه

. علیرغم شباهت بدنی ، رازیانه و شوید انواع مختلفی دارند ، با تعداد کروموزوم مطابقت ندارند. این گیاه همچنین اغلب به عنوان یک قاتل  سایر محصولات زراعی در لیست سیاه قرار می گیرد ، اما توانایی رازیانه در مهار رشد گیاهان دیگر  ،به شدت اغراق آمیز است. در یک مطالعه که رازیانه و 15 گیاهان دیگر به دلیل توانایی آنها در سرکوب جوانه زنی و رشد کاهو مورد آزمایش قرار گرفتند ، رازیانه از اسطوخودوس قوی تر نبود. کتهای بذر رازیانه حاوی موادی است که جوانه زنی سایر بذرها را مهار می کند ، و ممکن است علف کش های طبیعی آینده بتوانند از عصاره های دانه رازیانه بسیار غلیظ به عنوان ماده فعال آنها استفاده کنند.

اما یک راز مهم رازیانه 

بررسی اثر ضدباکتری عصاره اتانولی دانه گیاه رازیانه

عصاره دانه رازیانه در بررسی ، تاثیر اندکی بر مهار رشد باکتری باسیلوس سوبتیلیس نشان داد و بیشترین اثر مهار رشد بر روی  اشریشیاکلی مشاهده گردید.

نتایج حاصل بیانگر اثر ضد باکتری عصاره دانه این گیاه بر روی برخی از میکروارگانیسم ها می باشد. این نتایج حکایت از تاثیر منطقه رویش گیاه و بویژه نوع عصاره مورد استفاده دارد.

 

کپی برداری فقط با ذکر منبع ،

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات